If f(x)=(3x-1)/2 and "f-1" is the inverse of f,what is the v

If f(x)=(3x-1)/2 and "f-1" is the inverse of f,what is the value of "f-1(3)"?
fgw94cool 1年前 已收到1个回答 举报

新世纪的曙光 春芽


f-1=(2x+1)/3
f-1(3)=7/3


4