1*2+2*3+3*4+4*5+.+39*40

洛莎 1年前 已收到1个回答 举报

wy19861102 春芽


1*2+2*3+3*4+4*5+.+39*40
=2*(1+3)+4*(3+5)+6*(5+7)+…+38*(37+39)+39*40
=2*(2²+4²+6²+…+38²)+39*40
=8*(1²+2²+3²+…+19²)+39*40
=8*19*(19+1)(2*19+1)/6+39*40
=(4*19/6+1)*39*40
=41/3*39*40
=41*13*40
= 21320


1