CPI计算题Suppose that in 1992 the price and quantity of energy

CPI计算题
Suppose that in 1992 the price and quantity of energy were 1.00 and 50,respectively,and that in 1993 they were 1.04 and 60,respectively.In 1992 the price and quantity of all other consumer goods and services were 1.10 and 40,respectively,and in 1993 they were 1.20 and 30 respectively.
a.Using 1992 as a base year and the 1992 bundle as the typical bundle,what is the CPI in 1993?
b.What is the rate of inflation between 1992 and 1993?
c.Now suppose that these outputs comprise all of GDP.Keeping 1992 as the base year,what is the GDP deflator for 1993?
ff我也不敢说 1年前 已收到1个回答 举报

五车金楼主 幼苗


1992年,物价加权=(1*50+1.1*40)/(50+40)=94/90=1.044
1993年,物价加权=(1.04*60+1.2*30)/(60+30)=98.4/90=1.0933
把1992年作为基期,则设为100,1993年的CPI=98.4/94*100=104.68
1992到1993的通胀为(104.68-100)/100=4.68%
1993年的GDP deflator是1.0468


9