英文数学题,不算很难,有点偏物理,关于能的转换的.

英文数学题,不算很难,有点偏物理,关于能的转换的.
An ailiner of mass 300 tonnes is powered by four engines,each developing 15000kW.Its speed at take-off is 75m/s,and it takes 11 minutes to reach its cruisting speed of 210m/s at a height of 10000 metres.Cauculate the work done against air resistance during the climb.
请告知计算结果
李ll 1年前 已收到2个回答 举报

蜜蜂_0504 幼苗


300吨的,4发动机驱动的飞机之类,一个15000KW,75M/s可以起飞,11分钟到210m/s,10000米高空.求空气阻力做功.能量守恒:W=mgh+Wf+1/2m(v^2-v0^2)Wf=W-mgh-1/2m(v^2-v0^2)W=ptWf=15000*4*1000w*11*60s-300*1000kg*10*1000...


9

dgzw 幼苗


15000*1000*11*60*4-300*1000*10*10000-W=0.5*3000*1000*(210*210-75*75)


0