a1=1 an+1=2an+(-1)^n 求证 bn=a2n-1-1/3是等比数列

ruanqing 1年前 已收到2个回答 举报

boystay 春芽


n=a2n-1-1/3=2a2n-2+1-1/3=4a2n-3-2+1-1/3=4a2n-3-4/3=4(a2n-3-1/3)=4bn-1


8

沙加1981 幼苗


For our ever-lasting friendship, send sincere blessings and warm greetings to my friends whom I miss so much.


0