急求一道经济题!1.SweatersInc.sells sweaters in the US and in Canada

急求一道经济题!
1.SweatersInc.sells sweaters in the US and in Canada.The production of sweaters is describedbelow.All firms are in the US unlessnoted.
Yarns Inc.buys wool from the Haslett Sheep Farm for $ 1,000
Yarns Inc.spins the wool into yarn.
Knitters Co buys yarn from Yarns Inc.for $ 1,500
Knitters Co knits 400 sweaters
Sweaters inc buys 400 sweaters from Knitters Co for $ 6,000
Sweaters inc buy 400 boxes from The Box co.of Costa Rica $ 1,200
Sweaters Inc.markets and sells the 400 sweaters
US buyers buy 300 sweaters for $40 each $12,000
Canadian buyers buy 100 sweaters for $40 each $ 4,000
How muchdoes the production of sweaters sold by Sweaters Inc.add to the U.S.GDP?
angel-boy85 1年前 已收到1个回答 举报

尹晶杰 幼苗


GDP=12000+4000=16000.
1)gdp=(1000-0)Yarns inc+(1500-1000)Knitters+(6000-1500)Sweaters inc,sweaters +(1200-0)Sweaters inc,boxes+(12000+4000-7200)=16000---production
2)gdp=12000consume+4000export=16000---consumption
3)gdp=1000Farm+(1500-1000)Yarn inc+(6000-1500)Knitters+1200Box of C.R+(12000+400-(6000+1200))Sweaters.inc=16000---income

1年前 追问

9

angel-boy85 举报

谢谢啊。不过我刚才交作业时问教授说是16000减去1200。因为问的“how much....add to the U.S. GDP",而那box不是在美国生产的,所以要减去。所以最后是14800。

举报 尹晶杰

晕,我看见All firms are in the US unlessnoted.理解全部都应在美国。