求解一道数学题Compare the functions f(x) = x7(x的7次方) and g(x) = 7x(

求解一道数学题
Compare the functions f(x) = x7(x的7次方) and g(x) = 7x(7的X次方)
by graphing both functions in several viewing rectangles. Find all
points of intersection of the graphs correct to one decimal place.
(Enter your answers as a comma-separated list. Round any decimal answers
to one decimal place.)
(x, y) = 【 】 (smaller x-value)
(x, y) = 【 】(larger x-value)
Which function grows more rapidly when x is large?
A,f(x) B,g(x)
张中芳 1年前 已收到2个回答 举报

荒诞 幼苗


这个选择A f(x)


2

276632254 幼苗


先选A再选B 比较的是增长速度 所以要用除法来比较 g(x)/g(x-1)=7^x/7^(x-1)=7
f(x)/f(x-1)=x^7/(x-1)^7=(x/(x-1))^7=(1+1/(x-1))^7 随着x的增大(1+1/(x-1))^7 的值是越来越小的 到无穷大时 就为1了 所以是第二个函数增长快


所以当x值较小时 是F(x)增...


2