1.if ax-y-2=0 and bx-5y+11=0 intersect at the point (3,4),fi

1.if ax-y-2=0 and bx-5y+11=0 intersect at the point (3,4),find the values of a and b.
2.find the equation of the straight line through (3,-4) that is perpendicular to the line with x-intercept and y- intercept -2 and 5 respectively.
3.find the acute angle between the straight lines with equations 3x-y=5 and 2x-4y+1=0
4.find the exact equation of the straight line through the midpoint of (0,-5),and (4,-1) hat is perpendicular to the line that makes angle of 30degree with the x-axis
wxfy1969 1年前 已收到4个回答 举报

48号楼的小白 花朵


1.ax-y-2=0和bx-5y+11=0相交在点(3,4),求a和b.
因为过点(3,4);把点(3,4)带入,

3a-4-2=0
3b-20+11=0
解得a=2,b=3
2.求垂直x轴截距为2,y截距为5的直线,且过点(3,- 4)的直线方程.
x轴截距为2,y截距为5
设直线为y=kx+b
则过点(0,5),(2,0)
代入可知该直线的斜率为:-5/2
所以所求直线的斜率为:2/5
直线又过(3,- 4)
所以方程为y+4=2/5(x-3)
即2x-5y-26=0
3.找出一次函数3x-y=5和 2x-4y+1=0 的锐角夹角
设夹角为a,则由夹角公式cosa=ab/|a||b|得
cosa=[3*2+(-1)*(-4)]/根号下[(3^2+1)(2^2+4^2)]
cosa=1/根号2
则a=45°
4.求过(0,- 5)和(4,- 1)的中点,且垂直与x轴成30°角的直线
(0,- 5)和(4,- 1)的中点为
x=(0+4)/2=2
y=(-5-1)/2=-3
与x轴成30°角的直线斜率为
k=tan30°=1/根号3
则垂直与x轴成30°角的直线 斜率为
k'=-1/k=-根号3
则直线方程为y+3=根号3(x-2)


3

博雅有音 幼苗


看不懂~~


1

家在dy 幼苗


a=2 b=3
-3x+5-y=0
下面的看不懂~~


1

105415 幼苗


1.如果 ax-y-2=0和bx-5y+11=0相交在点(3,4),算a和b.的值。
2.写一次函数的解析式,取一点(3, - 4)做垂线交x,y别交2和5。
3.找出一次函数3x-y=5和 2x-4y+1=0 的交点
4.找出一次函数中,点 (0, - 5)和(4, - 1)在直线上,找出在函数上做垂线交x轴30度的点的坐标.
(1)把点(3,4)带入,所...


0