求这个题的解法. A sum of $10000 is borrowed from a bank ,The compou

求这个题的解法. A sum of $10000 is borrowed from a bank ,The compound monthly interest is 1.5%
!)how much must be repaid if the loan is called in after two years?
!)if $5000 is repaid after two years,how much must be repaid at the end of one further year,if the monthly rate of compound interest falls to 1% during this third year?
麻烦各位主要帮忙答下第2问,谢谢了
hkm19888 1年前 已收到1个回答 举报

徘徊空间 幼苗


第一题意思是前2年月复利息是1.5%,2年后累计欠款是多少
10000*(1.015^24) = 14295
第二题是两年时还了5000,剩下月复利息降到1%,问一年后还多少钱?
负债是
14295 - 5000 = 9295
月复利息降到1%
9295 * (1.01^12)= 10474
最后应还10474
10473.87


2