1、列式计算:负6又三分之二 的绝对值的四分之一 除以负五分之二 的2倍所得的商.

1、列式计算:负6又三分之二 的绝对值的四分之一 除以负五分之二 的2倍所得的商.
2、计算:四分之三*(-7)-(-15)*一又四分之三-0.75*2
3、计算:(-1)的50次方+(-2)的三次方+负二分之一的五次方+(-1)的七次方
4、解下列方程:80% + 60% (500 – x ) = 500×70%
5.求不等式组 {x-(4x-1)<7的整数解.
{2x+1分之3 - x分之2≤1
6、解方程组 { -6x+5y-3z=-4
{ 6x-3y+z=8
{ 6x+y+4z=9
7、三角形三边之比为 2∶3∶4,最长一边比其余两条边之和短4厘米,求三角形的周长
8、一件工程,甲单独做8天完成,甲、乙两人合作5天可完成,甲、丙两人合作4天可完成,求甲、乙、丙三人合作,几天可完成?
9、某次数学测验,两个班级合格率是81%,如果一班的合格率是71%,二班的合格率是90%,两班人数是95人,求两个班人数各是多少人?
10、算式 1× (- 2) × 3 × (- 4) × … × 29 × (- 30) 的积的末尾有多少个零?
It was Jane’s birthday.It was seven o’clock.Everything was ready.Her mother was cooking in the kitchen and her father was still at work.On the table,there were many different kinds of food.And in the middle of the table there was a very big cake.13 candles were on the cake.Jane was looking at it,and felt excited.“Why haven’t they come by now?I told them to come at seven.” Jane said to her mother worriedly.One,two,three ...twenty-five minutes passed.But no one came.Jane ran to the door and opened it.No one was there.When it was half past seven,the doorbell rang.Jane opened the door quickly.“Happy birthday to you!” they said.And they gave some flowers to Jane.After that,they ate the big cake,apples,oranges,pears and so on.They sang and danced happily.At ten they went home.They all felt tired but happy.
1.What was Jane’s mother doing at seven o’clock?
________________________________
2.Were Jane’s friends at Jane’s home at seven?
_______________________________
3.When did Jane’s friends come?
_______________________________
4.What did they give to Jane?
________________________________
5.Did they have a good time?
________________________________
( )1.He can play ____ piano very well.He is ____ intelligent boy.
A.the; a B.the; an C./; the D./; a
( )2.We shouldn’t wash our dishes ____ a running tap.
A.in B.on C.under D.for
( )3.People can live ____ about three to seven days without water.
A.on B.in C.for D.at
( )4.My uncle should stop ____.He has a bad cough.
A.smoke B.smokes C.smoking D.to smoke
( )5.Tourists can enjoy ____ seafood on Hainan Island.
A.many B.much C.a few D.a little
( )6.Mr Lin is ill.So Mrs Wang will teach us Chinese ____ him.
A.instead B.besides C.instead of D.but
( )7.If Danny ____ too much pizza every day,he ____ fatter and fatter.
A.eat,will be B.eats,will be C.will eat,is D.will eat,will be
答得越完整、正确率越高,给得分也越多,你想要多少分就多少分!让你致富啊~
醉八 1年前 已收到3个回答 举报

pengkun520 幼苗


1. |-6又2/3|*1/4/((-2/5)*2)=-25/12
2. (3/4)*(-7)-(-15)*(1又3/4)-0.75*2
=-21/4+105/4+3/2
=39/2
3. (-1)^50次方+(-2)^3次方+(-1/2)^5次方+(-1)^7次方
=1+(-8)+(-1/32)+(-1)
=-257/32
4解 0.8+300-0.6x=350
x=82
5.{x>-2
{x≤4/9 所以-2<x≤4/9 整数解为 -1 0
6. { -6x+5y-3z=-4 .①
{ 6x-3y+z=8 .②
{ 6x+y+4z=9 .③
①+② 得2y-2z=4 即 y-z=2 .④
③-② 得4y+3z=1 .⑤
④*4-⑤ 得-7z=7 即z=-1
将z代入④中 得y=1
将y,z代入①中 得x=2
7.4/{(2+3)/(2+3+4)-[4/(2+3+4)]}=36厘米
8.1/[1/8+(1/5-1/8)+(1/4-1/8)]=40/13
9.解设一班有x人
[(95-x)*90%+71%x]/95=81%
解得 x=45 95-45=50
一班有45人 二班有50人
10.末尾有7个零
10*20*30就有3个0 2*5有1个0 4*15有1个0 8*25有2 个0
所以一共7个
英语
1. Her mother was cooking in the kitchen
2.No,they weren't.
3.Half past seven
4.They gave some flowers to Jane
5.Yes,they did
BCCCBCB


3

尊重人生 幼苗


1.25/12 2.39/2 3.-257/32 4.-82 第五题题目看不懂,最好打括号 6.x=67/42 y=19/7 z=-23/7
7. 2x+3x=4x+4 x=4 所以周长=4*(2+3+4)=36
8.8x=总 5*(x+y)=总 4*(x+z)=总 得到x=5y/3=z 所以 总/(x+y+z)=8x/(x+0.6x+x)=40/13天
第...


2

F_IN_L_WITH_C 幼苗


来了个大富翁


0