请教一道关于国际贸易的问题!希望大师们给出详细过程,感激不尽!

请教一道关于国际贸易的问题!希望大师们给出详细过程,感激不尽!
If the company offered to sell the goods at "USD 200 per case CIF Genoa" the importer requested a revised quote for CFRC5.The premium rate for insurance was 1.05% and the mark up for insurance was 10%.To get the same export revenue,what would be the new offer?
要求是介绍计算方法 和 算佣金!
瞎转转 1年前 已收到1个回答 举报

David_xing 幼苗


CIF=FOB+海运费F + 保险费 I
保险费 I= 1.05% 乘以 CIF 乘以 (1+10%)
所以 CFR= FOB + F =CIF- 1.1CIFX1.05%=0.98845 CIF=197.69USD/CASE
CFRC5=CFR/(1-5%)=208.095 USD/CASE 佣金=10.405 USD
含佣金要用除法算,而不是CFR(1+5%)

1年前 追问

1

瞎转转 举报

谢谢您