求问Sat2数学题 If f is a linear function and f(-2)=11,f(5)=-2,and

求问Sat2数学题 If f is a linear function and f(-2)=11,f(5)=-2,and f(x)=4.3,what is the value of x
mgukilu 1年前 已收到1个回答 举报

你会对我好 幼苗


f(x)=ax+b
f(-2)=-2a+b=11
f(5)=5a+b=-2
a=-13/7,b=51/7
f(x)=(-13/7)x+51/7=4.3
x=209/130


3