英语翻译1.a scuba diver dives to a depth of 20m in ocean water.i

英语翻译
1.a scuba diver dives to a depth of 20m in ocean water.if the circular glass plate on the diver's face mask has a diameter of 16cm,what force does the water exert on it?
2.a bathyscaph descends to a depth of 11000m(nearly 7 miles!)in the Mariana Trench in the Pacific Ocean.
a.what is the pressure at that depth?
b.how much force is exerted by the water on a circular observation window of diameter 16cm?
c.how much greater is the force compared with the force on the diver's mask in the previous question?
3.a gravel barge.rectangular in shape,is 4m wide and 10m long.when loaded,it sinks 2m in the water.what is the weight of gravel in the barge?
新手上路920 1年前 已收到2个回答 举报

song5160 幼苗


第一题是压强的,一个潜水员潜到20米深的水中,潜水员脸的直径是16厘米.问他的脸受多少力,
F=ps=ρgh*s=1000*9.8*20*π*0.08^2=3939N
第二题是也是压强的,一个潜水器械潜入太平洋下11000米
a,压强是多少.p=ρgh=1000*9.8*11000=107800000
b,如果潜水器的镜子表面的直径是16厘米,问压力,跟第一题一样的,
F=ps=ρgh*s=1000*9.8*11000*0.08^2=689920N
c,考减法的,说的是比较第一题和第二题B的压力大小,689920-3939=685981N
第三题考浮力的,一个装有碎石的船,宽4米,长1米,当把碎石装在船上时,船下沉了2米,问碎石的重量.
G=F浮= ρgV=
1000*9.8*4*10*2=784000N


2

nnghui 幼苗


1: Assuming face mask is a circle,
F=pgh*2πsq(d/2)
Where p= constant
g= gravity
h= depth
d=diameter


0