Sat数学题求解释和过程At a department store,3/5of the items are discou

Sat数学题求解释和过程
At a department store,3/5of the items are discounted by 50 percent, 1/5of the items are discounted by 70 percent, 1/10 of the items are discounted by 80 percent, and all other items are not discounted. If one item is to be chosen at random, what is the propability that the item is discounted by either 50 percent or 70 percent?
我爱虫重 1年前 已收到2个回答 举报

喝120北茶 幼苗


在百货公司,3/5的商品打5折,1/5的商品打3折(折让7折).1/10的商品打2折,其余的是不打折的.假设一个商品被随机选中,那么这个商品打5折或者是3折的概率有多大?
5折:3/5
3折:1/5
5折或者是3折的概率 3/5+1/5=4/ 5


7

xzmm7788 幼苗


在一个百货商店,3/5的商品折扣50%,1/5的物品打折70%,1/10的物品折扣80%,其他的项目是不打折的。如果一个项目是随意选择的,项目通过50%或70%的折扣的概率是多少?
通过50%的有3/5+1/5+1/10=9/10
通过70%的有1/5+1/10=3/10


0