GRE PP2数学一题提问~题目是这样的: A rectangular game board is composed o

GRE PP2数学一题提问~
题目是这样的: A rectangular game board is composed of identical squares arranged in a rectangular array of r row and r+1 columns. The r rows are numbered from 1 through r, and the r+1 comlumns are numbered from 1 through r+1. If r>10, which of the following represents the number of squares on the board that are neither in the 4th nor the 7th column?
原题给的答案选项是r2-r请问这题应该怎么想呢?没太看懂题目意思.请大家帮忙解答~多谢!
sfgverhg 1年前 已收到2个回答 举报

lemon928 幼苗


本题选a!
就是r*(r+1)格中去掉第4行第7列的格子后还有几格,
所以
共有:r*(r+1)-(r+r+1)+1
=r^2+r-2r-1+1=r^2-r.


5

啥西 幼苗


一块长方形板子由同样大小的正方形组成,横着有r 行(标记为第1行,第2行......第 r 行),竖着有 r+1 列(标记为第1列,第2列.....第r+1列)。如果r>10,那么既不在第4列也不在第7列的部分共有多少个正方形?
【其实就是求去掉两列之后的面积】
整个这块长方体的面积是 r*(r+1),这两列的面积都是r*1
所以去掉这两列之后的面积是 r*(r+1) - ...


0