会一点英语的都会的一道数学题 英语写的

会一点英语的都会的一道数学题 英语写的
The average (arithmetic mean) of 6 distinct numbers is 71.One of these numbers is -24,and the rest of the numbers are positive.If all of the numbers are even integers with at least two digits,what is the greatest possible value of any of the 6 numbers?
凹凸0712 1年前 已收到2个回答 举报

坏坏小子 春芽


The sum of the rest 5 numbers is 71*6-(-24)=450;The average of these 5 numbers is 450/5=90;The greatest possible value of these 6 numbers is 98.(two digits even interger)


4

xintao59 幼苗


71*6+24-40=710


1