数列an中,已知a1an>0,Sn是数列an的前n项和,2Sn=p(2an^2+an-1)

数列an中,已知a1an>0,Sn是数列an的前n项和,2Sn=p(2an^2+an-1)
求P,a2,a3的值
求数列an的通项公式
darph 1年前 已收到3个回答 举报

xufei112 幼苗


1.n=1时,2S1=2a1=p(2a1^2+a1-1),所以p=1
故 2Sn=2an^2+an-1
n=2时,2S2=2(a1+a2)=2a2^2+a2-1 ,故 a2=3/2
同理 a3=2,
2.2Sn=2an2+an-1
2Sn-1=2an-1^2+an-1 -1
上式减下式,有 2an=2(an^2-an-1^2)+(an-an-1)
整理:an+an-1=2(an^2-an-1^2)=2(an+an-1)(an-an-1)
因为:an+an-1=0时,不合题意;
即an-an-1=1/2=d
公差为1/2 ,首项为1,故an=1+(n-1)/2=(n+1)/2


1

hb1671 幼苗


因2a1^2-a1-1=0 an>0 所以a1=1又2S1=P(2a1^2 a1-1)所以P=1 2Sn=2an^2 an-1所以Sn S〈n-1〉=2an^2-1所以S〈n 1〉 Sn=2a〈n 1〉^2-1所以a〈n 1〉 an=2(a〈n 1〉 an)(a〈n 1〉-an)所以an=1 (n-1)/2


2

春上秋下已经存在 幼苗


never thought I would get married so soon, and October 1, 2009 is our wedding day. the consent of their parents, relatives and friends of the support, we are now engaged, I am particularly Well, even ...


0