若函数y=sin wx * cos wx (w>0)的最小正周期为4π,则常数w=

若函数y=sin wx * cos wx (w>0)的最小正周期为4π,则常数w=
A 1/4
B 1/2
C 2
D 4
wangyigk07 1年前 已收到2个回答 举报

宝贝开开 花朵


ecause :2sinx*cosx=sin2x
so,y=1/2sin2wx
T= 4π,
so,2w = 2π/4 π,
so,w=1/4
so,the answer is A
i dont know why i cant tape the chinese in the end .
but i also want you can use my answer thank you.im also a high school student.


5

常言风 幼苗


原式=sin(2wx)/2
最小正周期为4π
2π/2w=4π
2w=1/2
w=1/4


2