求专业英语翻译(数学)Let X and Y be sets and suppose f: X→Y is a funct

求专业英语翻译(数学)
Let X and Y be sets and suppose f: X→Y is a function. If g : Y→X is another function and has the property that y=f(x) if and only if x=g(y),then we call g the inverse function to f. Observe that x=g(y) is what we obtained by solving the equation y=f(x) for x in term of y. However,in the general case.the equation y=f(x) may have no solutions at all or else may have many solutions. Thus,for f:X→Y to admit an inverse function,it is necessary that,for each y in the set Y,the equation y=f(x) has a unique solution x in the set X.
晕+_+是翻译这一段
idorun 1年前 已收到4个回答 举报

antoniozd 幼苗


让X和Y是集和假设福:X→Y是一个函数。如果g:Y→X是另一个功能和具有这样的的性质,Y = f(X),当且仅当X = g(Y),然后我们称之为g的逆函数f。观察到x = g(y)是我们所得到的方程求解y = f(x)为x在学期的y。然而,在这两种方程一般y = f(x)可能没有任何解决方案都否则可能会有很多的解决方案。因此,对福:X→Y承认逆的功能,它是必要的,因为每个Y在Y,Y =方程f(X)...


3

Rual_7 幼苗


让X和Y是集和假设福:X→Y是一个函数。如果g:Y→X是另一个功能和具有这样的的性质,Y = f(X),当且仅当X = g(Y),然后我们称之为g的逆函数f。观察到x = g(y)是我们所得到的方程求解y = f(x)为x在学期的y。然而,在这两种方程一般y = f(x)可能没有任何解决方案都否则可能会有很多的解决方案。因此,对福:X→Y承认逆的功能,它是必要的,因为每个Y在Y,Y =方程f(X)...


2

missjing 幼苗


让X和Y是集和假设福:X→Y是一个函数。如果g:Y→X是另一个功能和具有这样的的性质,Y = f(X),当且仅当X = g(Y),然后我们称之为g的逆函数f。观察到x = g(y)是我们所得到的方程求解y = f(x)为x在学期的y。然而,在这两种方程一般y = f(x)可能没有任何解决方案都否则可能会有很多的解决方案。因此,对福:X→Y承认逆的功能,它是必要的,因为每个Y在Y,Y =方程f(X)...


1

shuobo 幼苗


翻译数学这个词吗?


0