一道英语数学题,求意思和过程There is a line of five lattices.Please use th

一道英语数学题,求意思和过程
There is a line of five lattices.Please use three colour-red,green and black to dye them.Each lattice uses one colour.there are _____ways to dye them without two adjoint lattices both being green .
angela_xiaoyan 1年前 已收到1个回答 举报

海魂之狼 幼苗


5个格子连成一条线,用红绿蓝三种颜色给每个格子涂色,问有几种情况可以不让两个绿色的挨着.
先选有两个绿色挨着的情况:4+1+3+2+1=11种.
所有的情况3*3*3*3=81种,
结论是81-11=70种.


7