Find the equation of a line in standard form given:

Find the equation of a line in standard form given:
(a) The line has x-intercept 7 and slop -4.
(b) The line has is parallel to y = 3 - 2x and passes through the origin.
sjkfdef 1年前 已收到1个回答 举报

84705073 幼苗


(a)4x + y = 28
(b) 2x + y = 0


9