Find the equation of a line in standard form given:

Find the equation of a line in standard form given:
(a) The line is perpendicular to 3x - 5y = 7 and passes through (-5/2, 8/3).
(b) The line passes through (a,b) and (c,d).
contented 1年前 已收到1个回答 举报

带刺的蜜蜂 幼苗


(a)10x + 6y = -9
(b) (b-d)x + (c-a)y = (b-d)a + (c-a)


8