.SAT的数学题In the 30-day month of April,for every three days it

.SAT的数学题
In the 30-day month of April,for every three days it rained ,there were two days it did not rain.The number if days in April on which ie rained was how much great than the number of days on which it did not rain?
莱切斯特 1年前 已收到2个回答 举报

ueue 幼苗


1楼读错了.
说四月30天.每下三天雨,就有2天没下雨(也就是说下雨天:不下雨天的比例是3:2),问下雨的天天数比不下雨的天天数多多少.
所以,30/(3+2) = 6
3*6 = 18天下雨
2*6 = 12天没下雨
18-12=6天


5

白鹤飞天书 幼苗


说四月的三十天里,有二天没下雨,那就是二十八天下雨了,问下雨天数比没下的天数多多少,就28减2等于26


2