电能盘上标有3000R/kwh,某用电器单独使用时,每分钟但能表能转5转则过程消耗多少电能 用电器功率是多少?

liuboxiong 1年前 已收到2个回答 举报

johnhackett 幼苗


①:
w=5r/(3000r/kwh) =1/600kwh=6000j
② 1分钟=60s
p=w/t=6000j/60s =100w
答:消耗电能为6000j 用电器功率为100w


1

gongxingrong 幼苗


?
How My Coaching Program Changed My Life
How My Coaching Program Changed My Life
More articles related to topics:


Attitude- The #1 Factor That Determines Your Success!_1911

How Do You Move from Pessimism to Optimism_5594

How to Learn Spanish Verbs_5339


2