a two digit number is seven times the sum of its digits.if t

a two digit number is seven times the sum of its digits.if the digits are reversed,the new two digit number is N times the sum of its digits.find N.
bjking2008 1年前 已收到1个回答 举报

春色三分二分尘土 幼苗


1个两位数是它数字之和的7倍.如果数字颠倒,新的两位数是它和的N倍,求N
答案是4
可以设这个数为10X+y
易得10X+Y=7(X+Y)
求10Y+X=N(X+Y)
上下两式一加得N=4


5