1.Imagine that you have trained your St.Bernard,Bernie,to ca

1.Imagine that you have trained your St.Bernard,Bernie,to carry a box of three 8mm tapes instea
Imagine that you have trained your St.Bernard,Bernie,to carry a box of three 8mm tapes instead of a flask of brandy.These tapes each contain 7 gigabytes.The dog can travel to your side,wherever you may be,at 18 km/hour.For what range of distances does Bernie have a higher data rate than a transmission link whose data rate (excluding overhead) is 150 Mbps?
snszd328 1年前 已收到4个回答 举报

爱情32gg 幼苗


Assuming there is no need (after the dog reaches his destination) for the information on the tape to be transferred to another storage device, all you need to do is convert 150 mbps into similar units, then find out the ratio and then the distance.
150 mbps = 150 x 360 mb/hr, = 54000 mb/hr = 54000/1024 gb/hr = 52.73 gb/hr.
The dog has to make a two-way trip every time, so if the distance is 9 km, then his rate is 21 GB/hour. The ratio between these two rates can then be used to calculate the maximum distance:
52.73/21 = 9 km/ distance, so distance = 3.58 km. The distance range is [0, 3.58).
First of all, the dog must make 2-way trips. Each time, he can carry 21 GB of information. Set a variable x as time, then


8

寒風 幼苗


想象一下,你已经训练你的至伯纳德,威廉斯,携带着一盒三8毫米磁带代替一瓶白兰地。这些磁带每一个标题都包含7亿字节。那只狗可以到你身边,不管你在哪里,在18公里/小时。为什麽范围的距离确实伯尼具有更高的数据传输速率比传输线的数据传输速率(不含开销)是150百万位元/秒?...


3

荒波 幼苗


你问的是翻译吗?
"想象一下,你已经训练你的至伯纳德,威廉斯,携带着一盒三8毫米磁带相反的"


0

bibihaoma 幼苗


想象一下,你已经训练你的至伯纳德,威廉斯,携带着一盒三8毫米磁带代替一瓶白兰地。这些磁带每一个标题都包含7亿字节。那只狗可以到你身边,不管你在哪里,在18公里/小时。为什麽范围的距离确实伯尼具有更高的数据传输速率比传输线的数据传输速率(不含开销)是150百万位元/秒?...


0