求翻译化学类文献~高分The charge-neutral organoplatinum(II) complexes h

求翻译化学类文献~高分
The charge-neutral organoplatinum(II) complexes herein,
namely [4-R1-(N^C^N)PtC3CC6H4-4’-R2] (1–8, N^CH^N=
1,5-bis(2’-pyridyl)benzene), were prepared in quantitative
yields by stirring the corresponding precursor, [4-R1-
(N^C^N)PtCl] (R1=CF3,[10g] H,[13a] or CH3
[13b]), and an
excess of aryl acetylene in methanol in the presence of
NaOH for one day at room temperature.[14] It is notable that
when R1 is CF3, the solids of complexes 1–6 display various
colors, depending on the substituent R2 on the aryl acetylide
ligand (Scheme 1). When R2 is an electron-withdrawing group
(CF3 for 5 and NO2 for 6), an electron-donating group (OCH3
for 3 and N(CH3)2 for 4), or a relatively neutral group (H for 1
and F for 2), the solid is bright yellow, deep red, or dark green
in color, respectively. When R1 is H or CH3, no such color
contrast was observed upon varying R2 from electron-withdrawing
to -donating groups; the solids are yellow in color, as
depicted for complexes 7 and 8 in Scheme 1.
Colors of organoplatinum(II) complexes in the solid state
are usually associated with intermetal interactions.[15] Various
packing modes have been identified by X-ray crystallography
for crystals of complexes 1 (Figure 1), 4 (Figure S1 in the
Supporting Information), and 7 (Figure S2 in the Supporting
Information), which appear as green, red, and yellow solids,
respectively.[16] The salient features in the crystal structures of
both 1 and 4 are the intermolecular PtII···PtII/p–p and
C2H···p(C3C) interactions in an orthogonal configuration.
tangyuansf 1年前 已收到2个回答 举报

huige1981 幼苗


这里,电荷-中性有机铂(II)络合物通过搅拌相应的前体[4-R1-(N∧C∧N)PtCl]
(R1=CF3[10g],H[13a],或CH3[13b]),以及在存在NaOH情况下在甲醇中过量的芳香基乙炔化物中,于室温下一天时间[14]以定量的产率予以制备,这种电荷-中性有机铂(II)络合物称为[4-R1-(N∧C∧N)PtC≡CC6H4-4’-R2](1-8,N∧C∧N=1,5-bis(2’-pyridyl)benzene).值得注意的是,当R1是CF3时,络合物1-6的固体显示各种不同的颜色,它取决于芳香基乙炔化物配体上的取代基R2(方案1).当R2为吸电子基团(对5为CF3而对6为NO2)、供电子基团(对3为OCH3,对4为N(CH3)2)或相对中性的基团(对1为H,对2为F)时,固体分别为亮黄色、深红色或暗绿色.当R1为H或CH3时,在将R2从吸电子基团改变成供电子基团时观察不到这样的颜色反差;固体的颜色是黄色的,就如方案1络合物7和8所描绘的那样.
固态下有机铂(II)络合物的颜色通常与金属间互作用相关[15].对于络合物1(图1)、4(支持信息中的图S1)和17(支持信息中的图S2)的晶体,各种不同封装模式已用X射线检晶仪鉴别,它们分别显示为绿色、红色和黄色的固体[16].络合物1和4的突出的特点是在正交结构中分子间PtII…PtII/π-π和C-H…π(C≡C)互作用的体现.


10

3aoyou 幼苗


The charge-neutral organoplatinum(II) complexes herein,充中性organoplatinum(II)配合外,
namely [4-R1-(N^C^N)PtC CC6H4-4'-R2] (1–8, N^CH^N=即[4 - R1至(不适用荤^ ^ N)的PTC的CC6H4 - 4' - R2的](1-8,ñ ^ ^ &ntil...


2