英语翻译2) An experiment consists of rolling an eight-sided die

英语翻译
2) An experiment consists of rolling an eight-sided die numbered 1 to 8.The following are two possible events.
- A :obtaining an even number
- B :obtaining a number less than 6
-x05Calculate :
-x05P(A) :
-x05P(B) :
-x05P(A U B):
-x05P(A∩B):
-x05P(A’):
-x05P(B’ U A ):
没有什么不能说 1年前 已收到4个回答 举报

都是夜归人a 幼苗


偶数 2 4 6 8
-x05P(A) :4/8=1/2
-x05P(B) :5/8
-x05P(A U B):7/8,即可以1 2 3 4 5 6 8
-x05P(A∩B):2/8=1/4 ,即2 4
-x05P(A’):1-p(A)=1/2
-x05P(B’ U A ):5/8,即可以6、7、8、2、4,


10

雒武 幼苗


P(A) :1/2
P(B) :5/8
P(A U B): 5/16
P(A∩B):7/8
P(A’):4/8 = 1/2
P(B’ U A ):3/32


2

leejiang2 幼苗


1.a)22*7.2+36*5.1+8.0*13=446 b)(22*7.2+36*5.1+8.0*13)/(22+36+8)=6.76 ,


1

简约狩猎 幼苗


我擦。。。应该是懂英文的人解答吧。。。


0