英语翻译A random experiment consists of rolling a tetrahedral di

英语翻译
A random experiment consists of rolling a tetrahedral die numbered 1 to 4 followed by an octahedral die numbered 1 to 8 .the following events were defined:
A:the result from the first die is a divisor of the result from the second die.
B:the product of the result from the first die and that from the second is a multiple of 4.
C :the sum of the result from the dice is an even number.
A :< >
B :< >
C :< >
-x05Calculate :
1)x05P(A) :
2)x05P(B’) :
3)x05P(A ∩ B):
4) p( B ∩ C) :
5) P ( A ∩ B ∩ C) :
6) P ( AUB) :
-------------------------------------------------------------
The information below is about two events A and B resulting from a random experiment.
p (A') = 50%
p( B') = 0.4
A U B = Ω
p (A' U B' ) = 0.9
a) determine :
1)x05P(A) :
2)x05P(B) :
3)x05P(A U B):
4)x05P(A∩B):
sonogiulia 1年前 已收到1个回答 举报

jzhhru 幼苗


投两个骰子共4*8=32种情况
A:8+4+2+2=16种情况,P(A)=0.5
B;2+4+2+8=16种情况,P(B)=0.5
C:P(C)=0.5
P(A ∩ B)=0.25
4) p( B ∩ C) :0.25
5) P ( A ∩ B ∩ C) 6/32=?:
6) P ( AUB) :24/32=?
1)x05P(A) :0.5
2)x05P(B) :0.6
3)x05P(A U B):1
4)x05P(A∩B):0.1


1