企业融资问题,抱歉是英文的,会追加分数,

企业融资问题,抱歉是英文的,会追加分数,
Corporate Finance
First principles of valuation:the time value of money
Chapter 5 discusses the most essential and important issue in finance:the time value of money.In their decision-making processes,financial managers must look at the value today of cash flows expected in the future.A dollar today is worth more than a dollar promised at some time in the future.The present value of a future sum indicates how much money at the present time would be equivalent to the future amount if we can earn a specified rate of return.In assessing investment values and managerial decisions,we use future value and/or present value techniques.
In the last few years in Australia,housing prices have gone up rapidly,not only in capital cities,but also in many other areas.The article below appeared in the September 2003 issue of Personal Investor and provides an example of the validity of the time value of money concept.See ‘C05_article.doc’.
Question 1
Peter has $300,000 and plans to invest this money in the best possible investment.He learns that the property market on the NSW Central Coast is expected to grow at a rate of at least 20% for the next three years.After discussing the issue with friends and investment advisors,Peter decides to invest his money in the property market.He buys a property on the NSW Central Coast for $300,000,with the intention of selling it after three years.If the forecasted growth rate (20%) eventuates,he will receive $518,400 after three years,as follows:
$300,000 (1 + 0.20)3 = $518,400
Peter receives $518,400 as his return.After receiving such an excellent return from the property market,Peter decides that he should change his investment pattern.Although he wants to double his money,he prefers relatively low-risk investments.After attending a couple of investment seminars and talking to investment advisors,Peter decides to invest his money at a 7% rate of return.How long will it take him to double his money?
Question 2
Are Peter Buitenhuis’ claims regarding Phillip Island correct?Have property values increased 30% for this period if his property values are correctly quoted?
Question 3
What would you have preferred to own at American Rivere a year ago—a $6500 block or the cheapest block?
俺需要求解,因为是作业,所以要完整详细的答案,,我只要求解答,不求翻译,只要有了答案,
别了我曾经疯子 1年前 已收到1个回答 举报

须相忆 春芽


Question 1:
300,000 *(1 + 0.07)^X =600,000
X =log2(1.07)
X =10.24477
Question 2:
300,000 *(1 + 0.07)^3= 367,512.9
increased rate y=(367,512.9-300,000)/300,000=22.5%
so 22.5%


6