基础物理计算问题(英文好者进)one of the fastest recorded pitches in major-

基础物理计算问题(英文好者进)
one of the fastest recorded pitches in major-league baseball,thron by Joel Zumaya
in 2006,was clocked at 101.0mi/h.if a pitch were thrown horizontally with this
velocity,how far would the ball fall vertically by the time it reached home plate?
haohua2001 1年前 已收到1个回答 举报

weizhenchao 幼苗


1 mile = 1 609.344 meter
V = 101.0 mi/h = 101.0 mi/h x 1609.344 m / 3600 s= 45.15 m/s
t = 18.39m x 45.15 m/s = 0.4 s
d = 1/2 x 9.8 m/s2 x (0.4 x 0.4) s2 = 0.81 m


4