1.What is the measure of one exterior angle of a regular pol

1.What is the measure of one exterior angle of a regular polygon having 40 sides?
2.To the nearest thousandth,what is tan (77o)
3.When the angle of elevation to the sun is 26o,a flagpole casts a shadow that is 82 feet long.What is the height of the flagpole to the nearest foot?
9
4.What is the value of ∑ 2k – 3
k = 4
5.1.Find the sum of the infinite geometric series:3 + 1.8 + 1.08 + 0.648 + …
有时严肃 1年前 已收到4个回答 举报

杀虫喷雾 幼苗


1.9°(正四十边型的外角度数)
2.4.331 (tan77°的精确到千分位的数字)
3.tan26*82=40.0 feet(仰角26°,旗杆投影82英尺)
4.from 4 to (求和)
5+7+9+11+13+15=60
5.7.5 (等比数列无穷项和)


2

海角木槿 幼苗


sorry,I don’t know!


1

fangyypl 幼苗


1、
正40边形外角多少度?
内角度数(40-2)*180/40=171度
外角 180-171=9°
2
tan770°=tan(770-720)=tan50°
3、

4、
原式=2*4-3+。。+2*9-3=5+7+。。15=60
5、
首相3 公比0.6的等比数列
和为a1/(1-q)=7.5


1

yuechen100 幼苗


1. 答案9°
求正40边形外角度数。
正40边形所有内角度数和=38*180°=6840,每个内角度数6840/40=171°,则外角度数=180-171=9°
2. 4.331
tan77°精确到千分位。tan77°=4.3314758742841555455461677545574,精确到千分位为4.331
3. 39.99≈40feet


0