find the radian measure of the central angle of a circle of

find the radian measure of the central angle of a circle of radius r=20 inches that interceps an arc of length s=80 inches.the radian measure of the central angle is?
BlueSun_sm 1年前 已收到2个回答 举报

ncftlq 幼苗


11.4,3*10^-5
12 AE=AD
13 1-1/9=8/9
14 4
15 13


2

qiuxianhong 幼苗


20*x=80
x=4
the radian measure is 4


2