Gravel is being dumped from a conveyor belt at a rate of 10

Gravel is being dumped from a conveyor belt at a rate of 10 cubic feet per minute.It forms a pile in the shape of a right circular cone whose base diameter and height are always the same.How fast is the height of the pile increasing when the pile is 24 feet high?
Recall that the volume of a right circular cone with height "h" and radius of the base "r" is given by V=(pi r^2h)/3
李莹大姐 1年前 已收到1个回答 举报

tcitr 幼苗


V=(pi r^2h)/3
题目说r始终和h相等,所以V=(pi r^3)/3
要求沙堆得高度变化h,由于传送带的速度是10cubic feet per minute,所以
dV=h^2pidh=10dt
dh/dt=10/(h^2pi)
因为h=24,带入得,dh/dt=0.0055
此时高度的变化是0.0055 feet per min


9