1 + tan^2x =?Complete the identity (equation) 1 + tan2x = ?x

1 + tan^2x =?
Complete the identity (equation) 1 + tan2x = ?x .
Is your answer true for all values of x ?
Pierrewome 1年前 已收到1个回答 举报

袁晓敏 幼苗


1+tan^2 x=sec^2 x

1年前 追问

1

Pierrewome 举报

有过程吗

举报 袁晓敏

1+tan^2 x =1+sin^2 x/cos^2x =cos^2x/cos^2x+sin^2 x/cos^2x =(cos^2x+sin^2 x)/cos^2x =1/cos^2x = sec^2 x