做PREP时遇到的数学难题,请牛人指教

做PREP时遇到的数学难题,请牛人指教
1、The rate of a certain chemical reaction is directly proportaional to the square of the concentration of chemical A present and inversely proportional to the concentration of chemical B present.If the concentration of chemical B is increased by 100%,which of the following is closest to the percent change in the concentration of chemical A required to keep the reaction rate unchanged?
(a) 100% decrease (b) 50% decrease (c) 40% decrease (d) 40% increase (e) 50% increase
hxz395 1年前 已收到2个回答 举报

拐弯不打方向盘 幼苗


第一题
关键词:
rate速度,proportional成比例的,concentration浓度,inversely相反地
反应速率=k*(A^2)*(1/B)
B上升100%后,B'=(1+100%)B=2B
要反应速度不变,需要k*(A^2)*(1/B)=k*(A'^2)*(1/B')
k约掉,B'代入,(A^2)*(1/B)=(A'^2)*(1/2B)
B约掉,A’^2=2*(A^2)
两边开根号,A'=根号2*A
根号2=1.414,故上涨40%


7

LaharL 幼苗


题意解读为数学语言即为:1/2=1*(1-x%)*(1-x%),解得x%为0.3,可见最接近(c)!


1