jill has 9.96 dollar in nickels ,pennies,and dollar bills in

jill has 9.96 dollar in nickels ,pennies,and dollar bills in her bank if she has 12 more pennies than nickels and 5 less dollar bills than nickels ,how many of each does she have?
风信子花香 1年前 已收到1个回答 举报

张小杰贴身小可乐 幼苗


Let x represent the number of nickles Jill has,y represent the number of pennies,and z represent the number of dollar bills.
1) 0.05x+0.01y+z=9.96
2) y=x+12
3) x=z+5
subtitute 3) into 2)
y=z+5+12
3)a y=z+17
subtitute 3) & 3)a into 1)
0.05(z+5)+0.01(z+17)+z=9.96
5(z+5)+1(z+17)+100z=996
5z+25+z+17+100z=996
106z+42=996
106z=954
z=9
subtitute z=9 into 3)
x=9+5
x=14
subtitute x=14 into 2)
y=14+12
y=26
Therefore,Jill has 14 nickles,26 pennies,and 9 dollar bills in her bank.
楼主你一定要采纳啊> < 我写了好久啊!


8