英语翻译the formula for converting temperature recorded in 度F(不知

英语翻译
the formula for converting temperature recorded in 度F(不知道怎么打度F这个温度符号)to temperature in ℃ is C=5/9(F-32).Convert each of the following temperatures to ℃,to nearest degree:
80度F 32度F 212度F 102度F
kangdy 1年前 已收到1个回答 举报

temader 幼苗


将华氏温度转化成摄氏度的公式是 C=5/9(F-32).把以下华氏度转换成最接近的摄氏度.
1.C=5/9(80-32)=26.7(四舍五入)2.C=5/9(32-32)=0 3.C=5/9(212-32)=100
4.C=5/9(102-32)=38.9(四舍五入)


4