问道国外的数学题(t)n(T)=500*0.81 The function above can be used to m

问道国外的数学题
(t)
n(T)=500*0.81
The function above can be used to model the population of a certain endangered species of animal. If n(t) gives the number of the species living t decades after the year 1900, which of the following is true about the population of the species from 1900 to 1920 ?
详细写下做的过程
小t在0.81上 (t)
写错了是,n(T)=500*0.81
着是选者
1.It increased by about 1,000.
2.It increased by about 320.
3.It decreased by about 180.
4.It decreased by about 320.
5.It decreased by about 1,000.
最后答案是3
若比邻819 1年前 已收到3个回答 举报

湘湘水 幼苗


1900年时,t=0,
n(t)=500*0.81^0=500
1920年时,t=2,
n(t)=500*0.81^2=500*0.81*0.81=328.05 约328只
所以是减少了 500-328=182只.
答案3是减少了大约180只,所以是答案3.


1

ff的河马 幼苗


n(t)是这种生物生活的年代超过1900的年数除以10的数,有次题可知,n(t)为2.
所以由公式可知.n(T)=500*0.81的二次方,也就是说n(T)=500*0.81*0.81=328.05


2

superowen_duan 幼苗


路过,看看洋玩意儿


2