If an electron loses 2.5E-15 J of energy in travelling from

If an electron loses 2.5E-15 J of energy in travelling from the cathode to the screen in a home computer,across what potential difference must it travel?
2007zwj 1年前 已收到1个回答 举报

美玫 春芽


“电势”升高,电势差为:
U=W/q=(2.5E-15)J/(1.6E-19)C=15625V=15.625KV


7