2/3-1/25= 观察1/6=1/2-1/3 ,1/12=1/3-1/4,1/20=1/4-1/5...你能很快计算1

2/3-1/25= 观察1/6=1/2-1/3 ,1/12=1/3-1/4,1/20=1/4-1/5...你能很快计算1/6+1/12+1/20+1/30+1/42吗?
what's the weather like in Beijing in autumn?怎么答?
Will it __ cold tomorrow than today?A.is B.be C.are
I am going to go skiing in the mountain.那儿错?
When does spring star in Guangzhou?What is the weather like in Guangzhou in spring?怎么答?
Don't take your umbrella.It's so ____.A.sunny B.snowy C.hot
wnleizi 1年前 已收到2个回答 举报

老虎扎西 幼苗


1/6+1/12+1/20+1/30+1/42=(1/2-1/3)+(1/3-1/4)+(1/4-1/5)+(1/5-1/6)+(1/6-1/7)=1/2-1/7=5/14


2

kkpopeye 春芽


高手才能答得出!!!!!!!!!!!!!


0