很多人都在一个大房间里吃午饭.4人喝了一碗水.两个吃了一碗饭.三人吃一碗的肉.他们需要52碗.有多少人?

很多人都在一个大房间里吃午饭.4人喝了一碗水.两个吃了一碗饭.三人吃一碗的肉.他们需要52碗.有多少人?
a lot of people are having lunch in a big room .four people are drinking a bowl of water.two are eating a bowl of rice.three are eating a bowl of meat.they need 52 bowls .how many people are there?
大海009955 1年前 已收到6个回答 举报

ivan2000_lai 幼苗


共有48人
设共有X人 52 = (X/4)+(X/2)+(X/3)
X=48


3

持久 幼苗


设定人数为X,X/4+X/2+X/3=52
X=48人


2

yqb88 幼苗


48?


2

像素RGB 幼苗


X/4+X/2+X/3=52
答:X=48人


2

jhgvbnm999 幼苗


48


1

田野中的小草 幼苗


48


1