英语的数学题 学神看过来 好像是立体几何 初中难度

英语的数学题 学神看过来 好像是立体几何 初中难度
A 4cm cube is removed from a prism with a square cross section with dimentsions 8 cm,8 cm and 10 cm.
[a]Work out the volunme of the remaining shape.
The remaining volume is then moulded into a new prism with a square cross section
[b]How many new prisms can be moulded if the sides have integer values?
要步骤哟,尽量详解吧
雨夜心星 1年前 已收到1个回答 举报

lfjyq1964 幼苗


[a]原图形为一个底面为正方形的长方体,挖走正方体后,新图形的体积为8×8×10-4×4×4=576cm³
[b]
576=4×12²=2²×144=8²×9=64×3²=4²×36=6²×16=24²×1=1²×576
所以,将[a]中的图形变为新长方体,长、宽、高可能为(cm):
12,12,4
2,2,144
8,8,9
3,3,64
4,4,36
6,6,16
24,24,1
1,1,576
所以,可以形成8种新长方体。


6