矢量代数问题The position vectors of the points A and B,relative to

矢量代数问题
The position vectors of the points A and B,relative to an origin O,are (3,4) and (k,2k) respectively.
Given that the magnitude of AB is 2,calculate the values of k.
qazwsx789 1年前 已收到1个回答 举报

fri2305mr1_712 幼苗


(k-3)²+(2k-4)²=2².
5k²-22k+21=0.
(k-3)(5k-7)=0.
k1=3.k2=7/5.
兴趣肤阔,千千万人之上;o(≥v≤)o~好棒!


3