请高手帮忙解一道英文数学题Two shops sell the same brand of chocolate at t

请高手帮忙解一道英文数学题
Two shops sell the same brand of chocolate at the same price . Today they both cut down its price. Shops A decreases the price by 30%, and increases by 30% after a week. Likewise, shop B decreases its price by 40%, and decreasesby 40% after a week. Are the prices of the chocolate at the two shops still the same after a week?
夏虫吱吱 1年前 已收到2个回答 举报

biz琪 幼苗


不一样,假设开始时价格为P,对于商店A,一周之后为P×0.7×(1+0.3),而对于商店B,一周之后为P×0.6×﹙1+0.4﹚


1

mydtff 幼苗


假如两个原价都为100元,那么A:100(1-30%)=70 70*(1+30%)=91
B:100*(1-40%)=60 60*(1+40%)=84 所以不相等


1