求复合函数的高阶导数We are given a function f(x) = (x^2 - 3x + 2)^(n)

求复合函数的高阶导数
We are given a function f(x) = (x^2 - 3x + 2)^(n) * cos(x^2),where n is a constant.Answer all parts from part (a) to part (b):
(a).what is f(5)(x),the 5th-order derivative of f(x)?
(b).Does there exist a general expression for f(n)(x),the n-th order derivative of f(x)?State your reasons clearly.
Thank you in advance.
shmily_ilove 1年前 已收到1个回答 举报

hxd2180450 种子


See picture The font is small, if you want the doc, I can send to you directly with bigger fonts.

1年前 追问

8

shmily_ilove 举报

Thanks a lot! Just a further follow-up: For v(x) = cos(x^2), is it possible to construct a general expression for V(n,x) = v(n)(x), the n-th order derivative of v(x)? (Please bear with my bad notations:P)? Someone states that for u(x) = (x^2 - 3x + 2)^(n), its derivative can be written as u(n)(x) = SUM(C(n,i) * C(n,i) * C(n, n - i) * (x - 1) ^ i * (x - 2) ^ (x - 2)^(n - i)), is it true?

举报 hxd2180450

Not sure about cos(x^2), will take a look later. For the other, there is, I think it's: Please verify, where P for permutation, C for combination. ------------ yes, should be n-m+i, instead of n-m-i

shmily_ilove 举报

Thanks for the quick update! Since there are other people still attempting this question, I think I will wait for a few more days before closing this question. I really appreciate your detailed explanation. Actually I did not expect anyone would be willing to try the 5th-order derivative (indeed tedious). By the way, any thought on derivative of v(x)?

举报 hxd2180450

there should be a general formula for v(x) also. I thought about a little, but only got partial results. I don't think I'll have much time until the weekend to think again. Here's what I have for nth-order derivative: 1. if n is odd, it has (n+1)/2 terms, which have x, x^3, ..., x^n (along with sin(x^2) or cos(x^2)). The term containing x^n can be expressed in (-1)^((n+1)/2)*(2x)^n*sin(x^2). The others are the sum of something related to n (you can try to find yourself). 2. if n is even, it has n/2 terms, which have x, x^3, ..., x^n (along with sin(x^2) or cos(x^2)). The term with x^n can be expressed in (-1)^(n/2)*(2x)^n*cos(x^2). The co-efficient of the others are the sum of something related to n).