There are 60 bird in the trees,After a while,4 birds fly to

There are 60 bird in the trees,After a while,4 birds fly to the second tree from the first tree and 7 birds fly to third tree tree from the second tree.Then there are 20bieds in every tree.DO you know how many bieds are in every tree at first?
CrystalBall98 1年前 已收到1个回答 举报

LOVEforeach 春芽


x+y+z=60
x-4=20
y+4-7=20
z+7=20
x 24
y 23
z 13


4