请教三道数学题(英文的)(1) six less than a number is the same as five m

请教三道数学题(英文的)
(1) six less than a number is the same as five more than three times the number
(2) four more than twice a number is seventeen
(3) 15 less than the product of a number and 4 is equal to 3 times the sum of 8 and the number
希望可以把题意和解题方法讲明白一点
gggaogang 1年前 已收到1个回答 举报

贝贝霏霏 春芽


(1)设此number为x,根据题意有如下方程:3x+5=x-6,x=-5.5
给你解释下第一题题意吧,方程的前部分,即six less than a number,意思是比某数少6,即x-6,等号即is the same as,方程的后部分,即five more than three times the number,即比这个数的3倍还多5,即3x+5.列出方程可解得x.
(2)同上,4+2x=17,x=6.5
(3)同上,(4+x)-15=3(8+x),x=-17.5


7