设随机变量x服从(a,b)上的均匀分布,求证y=2X+1也服从均匀分布

lucky_fyj 1年前 已收到1个回答 举报

yjh3210 幼苗


since Xhas a uniform distribution pdf of fX(x)is fX(x)=1 x∈[0,1] fX(x)=0 otherwise FY(y)=p(Y≤y)=P(aX+b≤y)if a>0, then FY(y)=p(X≤(y-b)/a)=FX((y-b)/a)differentiating FY(y)yields fY(y):fY(y)=dFY(y)/dy=dFX((y-b)/a)/dy=1/a×fX((y-b)/a)=1/a (y-b)/a∈[0,1] →y∈[b,b+a]fY(y)=0 otherwiseifa<0,then FY(y)=p(X≥(y-b)/a)=1-p(x<(y-b)/a)=1-FX(y-b)/a)differentiation in this case gives fY(y)=dFY(y)/dy=-1/a×fX((y-b)a)=1/|a| (y-b)/a∈[0,1]→y∈[b-a,b]fY(y)=0 otherwiseso random variable Y has uniform distribution.


4