有关求百分比,英语题目The administration fee for the American Mathemati

有关求百分比,英语题目
The administration fee for the American Mathematics competition was US4.00dollars for each student. The organiser collected S5.00dollars from each student.If the exchange rate was S1.00dollar=US1.32dollars,calculate the percentage of the amount of money earned or lost by the organiser. 请详细告诉我解法!
mcj251x 1年前 已收到2个回答 举报

xnlxf 幼苗


Because S5.00=US5*1.32=US6.6
So earn each student = US6.6-US4 = US2.6
percentage earned = 2.6/4*100%=65%


8

天山独仙奇 幼苗


每个学生应缴纳的竞赛费是4美元
而主办竞赛的组织收费是5*1.32=6.6美元(因为S1.00dollar=US1.32dollars)
所以主办方可以净赚6.6-4=2.6美元
注:你的这些什么符号不是很能看得懂,所以我就将S1.00dollar看作另一种币别


0